ECOCINEMA 2004

 

ταινιες 2001  

ταινιες 2002  

ταινιες 2003  

ταινιες 2004  

 


 

ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΕΠΙΤΡΟΠΕΣ '04   

 

ΤΑΙΝΙΕΣ 2004

  ΑΦΙΕΡΩΜΑ "ΡΟΔΟΣ 1924 - 1941" από τα αρχεία του ISTITUTO LUCE

Θα παρουσιαστεί για πρώτη φορά το σύνολο του αρχειακού υλικού του ISTITUTO LUCE, που αφορά τη νήσο και τη πόλη της Ρόδου και πραγματοποιείται σε συνεργασία με το CinemAmbiente Film Festival, Torino και τους  S.Toffetti, G.Capizzi.
Πρόκειται για 13 αυτόνομα ή μέρη ντοκυμαντέρ συνολικής διάρκειας 63’, που θα προβληθούν σε film 35mm, το βράδυ των απονομών των βραβείων, Σάββατο 05/06.
 
ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΥΣ ΑΥΤΟΧΘΟΝΕΣ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥΣ
ΜΠΑΚΑ, ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΟΥ ΤΡΟΠΙΚΟΥ ΔΑΣΟΥΣ (BAKA, THE RAINFOREST PEOPLE), 104' - Phil Agland
BARAKA, 96' - Ron Fricke
Η ΓΗ ΤΩΝ ΝΤΕΝΙ, 25' - Πέτρος Κατσάκος
ΙΜΑΛΑΪΑ-Η ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΝΟΣ ΑΡΧΗΓΟΥ (HIMALAYA-L’ ENFANCE DU UN CHEF), 109' - Eric Vali
Η ΑΠΕΙΛΗ (HOTET / UHKADDUS), 72' - Stefan Jarl
ΓΙΟΒΝΑ, ΒΟΣΚΟΣ ΤΑΡΑΝΔΩΝ ΕΝ ΕΤΕΙ 2000 (JAVNA, RENSKOTARE AR 2000), 35' - Stefan Jarl
ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΗΣ KUNA YALA (THE SPIRIT OF KUNA YALA), 52' - Andrew Young, Susan Todd
Η ΒΔΕΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΟΥΛΗΚΙ (THE LEECH AND THE EARTHWORM), 68' - Max Pugh
Ο ΝΑΝΟΥΚ ΤΟΥ ΒΟΡΡΑ (NANOOK OF THE NORTH), 143' - Robert Flaherty
ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΥΜΑ (THE LAST WAVE), 106' - Peter Weir
ΤΟ ΣΗΜΑΔΙ ΤΗΣ ΦΑΛΑΙΝΑΣ (THE WHALE RIDER), 101' - Niki Caro
SHOMOTSI, 42΄ - Valdete Pinhanta Asheninka
ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ "ΒΡΑΒΕΙΟ MED WET" ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΔΑΤΙΝΟΥΣ ΠΟΡΟΥΣ
ΕΝΑΣ ΣΙΩΠΗΛΟΣ ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ (A SILENT KILLER), 23' - Jagannath Guha
ΕΛΕΓΕΙΑ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ, 4' - Άλκηστη Μιχαηλίδου
ΠΝΙΓΜΕΝΟΙ (DROWNED OUT), 75' - Franny Armstrong
KOOM LA VIIM, 15' - Jean-Luc Slock
MOJSINJE: ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΟ ΕΓΚΛΗΜΑ! (MOJSINJE: STOP ZLOCINU!), 39' 15'' - Vladimir Perovic
ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΜΕΡΙΚΑ ΨΑΡΙΑ (RUDKHANE HANUZ MAHI DARAD), 42' - Mojtaba Mirtahmasb
ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ (L'EAU C'EST LA VIE), 9' - Louise-Marie Colon, Jean-Luc Slock
Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ - Η ΛΙΜΝΗ URUMIAH (SAFAR E ABI-URUMIAH), 27' - Javad Taheri
ΝΕΡΟ, ΝΕΡΟ, ΖΩΗ (AB AB ZENDEGI), 8' - Elahe Golmohammadi
ΝΕΡΟ (WATER), 41' - Farhad Mehranfar
Ο ΠΟΤΑΜΟΣ XOCHIMILCO, 4'22' - Ernesto Macip Molina
ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ
Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ (THE CORPORATION), 168' - Mark Achbar, Jennifer Abbott
ΟΙ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΕΣ FIRE FIGHTERS (SURIYA ARANA), 105' - Somaratne Dissanayake
Η ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ: Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΨΑΡΑ (INHERITANCE: A FISHERMAN’S STORY), 75' - Peter Hegedus
HOM€LAND (H€IMAT), 70' - Dietmar Hoss
ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΕΣ ΑΣΤΡΑΠΕΣ, 81' - Νίκος Λυγγούρης
ΜΑΣΣΑΛΙΑ, ΜΑΚΡΙΝΗ ΚΟΡΗ, 87' - Μάρκος Γκαστίν
MIMI, 113' - Claire Simon
ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΓΗ - ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΓΕΝΕΤΙΚΗ (MOTHERLAND: A GENETIC JOURNEY), 89' - Archie Baron
ΤΟ ΚΟΛΠΟ ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ (POWER TRIP), 85' - Paul Devlin
Η ΤΡΥΠΑ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ (THE HOLE IN THE WALL), 58',30'' - Rory O’ Connor, Gil Rossellini
ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΧΕΛΩΝΕΣ (AAMAKAAR), 76' - Surabhi Sharma
ΑΓΡΙΑ ΟΜΟΡΦΙΑ (WILDNESS), 56' - Scott Millwood
ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ
64 ΤΕΤΡΑΓΩΝΑ 32 ΞΥΛΑΚΙΑ, 47' - Θόδωρος Καλέσης
ΑΘΗΝΑΣ 12:00', 8' - Μαρία Γιαννούλη
ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ: ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΔΥΝΑΜΙΚΟ, ΜΠΟΥΕΝΟΣ ΑΪΡΕΣ 2002 (BACKLIGHT: HUMAN RESOURCES, BUENOS AIRES 2002), 49' - Marije Meerman
ΟΙ ΑΔΕΛΦΟΙ ΜΠΙΛΜΠΙ- ΟΙ ΆΝΔΡΕΣ ΠΟΥ ΣΚΟΤΩΣΑΝ ΤΟ ΠΑΣΧΑΛΙΝΟ ΚΟΥΝΕΛΙ (BILBY BROTHERS- THE MEN WHO KILLED THE EASTER BUNNY), 47' - Jim Stevens
ΒΙΟΤΟΠΟΣ (BIOTOPE), 8' - Merwan Chabane
ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ, 5’20’’ - Άγγελος Σπάρταλης
ΤΟ ΚΛΙΜΑ ΣΤΗ ΚΟΨΗ ΤΟΥ ΞΥΡΑΦΙΟΥ (CLIMATE ON THE EDGE), 52' - Alain Belhumeur
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΝ ΤΗ ΠΡΩΪΝΗ ΒΑΡΔΙΑ (DOVEVANO ALMENO OTTENERE DI FARE LA ROTAZIONE), 52’ - Luca Pastore
ΣΤΑΘΜΟΣ HOWRAH - ΚΑΛΚΟΥΤΑ (HOWRAH STATION –CALCUTTA), 26' - Harrie Timmermans
ΤΑΞΙΔΙΑ (JOURNEYS), 38' - Vinayan Kodoth
MAKING A LIVING (MAKING A LIVING), 10' - Τζάστελιν Παπακοσμά/
Η ΜΑΙΡΗ ΑΝ ΤΑ ΛΕΕΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ (MARY ANN SPEAKS OUT), 46’20’’ - Eeva Jantti
ΝΕΚΤΑΡ ΚΑΙ ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ (NECTAR AND POISON), 11' - Abbas Mohajeran
ΓΕΙΤΟΝΕΣ (SUSJEDI), 28' - Annika Sylvin Reuter
ΑΓΕΛΑΔΕΣ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ (O KRAVAMA I LJUDIMA), 23' - Zrinka Matijevic Velican, Nebojsa Slijepcevic
ΠΥΛΑ-ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΕΜΕΝΑΝ ΜΑΖΙ, 52' 42'' - Ηλίας Δημητρίου
Η ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΡΓΟΥ ΦΑΓΗΤΟΥ (SLOW FOOD REVOLUTION), 52' - Carlo Buralli
SOLILOQUIES, 32' - Πόλα Μπούσιου
ΠΛΕΟΝΑΣΜΑ (SURPLUS), 52' - Erik Gandini
Η ΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗ (SURVEY), 4’36’’ - Joe King
Ο ΑΝΘΟΣ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΗΣ (WAGHT SHEKOFTANE BAHAR), 16’ - Elahe Golmohammadi
Η ΜΕΓΑΛΗ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ (THE GREAT ADVENTURE), 52' - Jean Lemire, Thierry Piantanida
Η ΠΑΛΙΑ ΑΚΟΝΟΠΕΤΡΑ (THE OLD WHETSTONE), 45' - Hjalmtyr Heiddal
ΤΟ ΧΑΡΤΟΠΟΙΕΙΟ (EL MOLI PAPERER), 6' - Sergi Marti, Anna Molins, Marc Riba, Nuria Riba, Anna Solanas
ΟΙ ΣΙΩΠΗΛΟΙ ΓΗΤΕΥΤΕΣ (I SILENTI INCANTATORI), 23' - Simonetta Cappello
Ο ΠΕΡΙΠΛΑΝΩΜΕΝΟΣ ΠΑΡΑΜΥΘΑΣ (LE COMMIS CONTEUR), 54' - Thierry Dory
ΤΑ ΑΓΡΙΑ ΓΑΛΑΖΙΑ ΟΡΗ (THE WILD BLUE MOUNTAINS), 24' - Robert Wyatt
Η ΑΓΡΙΑ ΑΦΡΙΚΗ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΗΜΕΝΗ (WILD AFRICA ON FILM), 52' - Michel Viotte
ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΦΤΕΡΑ, 20' - Στέλιος Αποστολόπουλος
ΧΑΡΑΥΓΗ, 17' - Γιάννης Κατσάμπουλας
ΤΟ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟ ΠΡΟΪΟΝ-ΦΕΤΙΧ (THE MIGHTY PRODUCT FETISH), 52' - Chiara Sambuchi, Roland May
ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΑΓΩΝΙΣΜΟΥ
Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΡΕΥΣΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (LE CONTE DU MONDE FLOTTANT), 24' - Alain Escalle
Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΚΑΜΗΛΑΣ ΠΟΥ ΔΑΚΡΥΣΕ (DIE GESCHICHTE VOM WEINENDEN KAMEL), 90' - Byambasuren Davaa, Luigi Falorni
ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ
ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΘΕΡΕΤΡΟ (DE ΒADGAST DE ΒAAS), 40' - Hetty van Oordt
ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΦΥΛΑΕΙ ΤΙΣ ΜΑΟΥΝΕΣ (CUNAR TEGGACA), 20' - Silvio Mirosnicenko
ΤΟ ΔΗΛΗΤΗΡΙΩΔΕΣ ΣΥΝΝΕΦΟ ΤΗΣ ΜΑΧΗΣ (BATTLES POISON CLOUD), 53' - Cecile Trijssenaar
BHUTAN, WOMEN OF THE DRAGON KINGDOM – PART 2: URBANISATION / ΜΠΟΥΤΑΝ, ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΣΤΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΤΟΥ ΔΡΑΚΟΥ – ΜΕΡΟΣ 2: ΑΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ, 60' - Babeth M. VanLoo
ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΝΗΣΙ (SURTSEY - EYJAN SVARTA), 40' - Helga Brekkan
ΠΟΛΥΑΓΑΠΗΜΕΝΕ ΜΟΥ (QUERIDO), 17' - Reine Mitri
ΟΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΟΙ (EN PASSANT), 78' - Mirjam Boelsums, Lony Scharenborg
ΕΝΔΟΧΩΡΑ, 58' - Δημήτρης Γκουζιώτης
ΤΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΛΟΜΑΚΟ (THE GHOSTS OF LOMAKO), 64' 36'' - Kenton Vaughan
ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΖΕΣΤΑΜΑ – ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ 3: Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ (THE GREAT WARMING – EPISODE 3: OUR CHILDREN’S PLANET), 46' - Jean-Francois Despres
Ο ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ HULIK ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΣΤΟΡΕΣ ΤΟΥ (THE INCREDIBLE HULIK AND HIS BEAVERS), 50' - Harald Pokieser
Η ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΜΙΑΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ (EREDITA DI UNA RIVOLUZIONE), 60' - Luca Pastore
ΟΙ ΑΡΧΟΝΤΕΣ ΤΗΣ ΑΡΚΤΙΚΗΣ (LORDS OF THE ARCTIC), 52' - Caroline Underwood
ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗ ΦΩΚΙΑ: ΕΝΑΣ ΚΡΙΚΟΣ ΣΤΗΝ ΑΛΥΣΙΔΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ, 30'15'' - Βάσω Κανελλοπούλου
ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΦΥΤΑ – Η ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ ΜΕΤΡΗΣΗ ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΟΥ (POWER PLANTS – BAMBOO COUNTDOWN), 52' -
ΟΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΣ ΤΩΝ ΠΟΥΛΙΩΝ (MADARVEDOK), 52' - Jozsef Safrany
ΑΠΛΗ Η ΣΟΥΠΕΡ-ΜΑΤΙΕΣ ΣΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ MIES VAN DER ROHE (REGULAR OR SUPER-VIEWS ON MIES VAN DER ROHE), 56' - Joseph Hillel, Patrick Demers
ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΟ ΣΑΦΑΡΙ (LE DERNIER SAFARI), 52' - Michel Viotte
ΚΑΤΑΦΥΓΙΑ ΣΚΥΛΩΝ (SHELTER DOGS), 74' - Cynthia Wade
Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ (CINEMA SOLEIL), 52' - Jean-Paul de Zaeytijd
ΜΕΤΑ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ (THE 26TH), 5' - Ellen Eastwood
THE LEVIS HVC, 58'' - Nicholas Markel
ΜΕ ΡΑΜΦΟΣ ΚΑΙ ΝΥΧΙ (DZIOBEM I PAZUREM), 52'30'' - Krystian Matysek

 

films director country
ecocinema.gr©2004