ECOCINEMA 2003

 

ταινιες 2001  

ταινιες 2002  

ταινιες 2003  

ταινιες 2004  

 

ΤΑΙΝΙΕΣ 2003

Οι θεματικές ενότητες των ταινιών περιλαμβάνουν:
TRIBUTE TO T. WESTRUM
Πράσινη Έρημος, 45' - Thomas Schultze-Westrum
Αχελώος, Ποταμός και Θεός, 55' - Thomas Schultze-Westrum
Η Ακτή Με Τις Φώκιες, 45' - Thomas Schultze-Westrum
Το Νησί Των Μάγων , 55' - Thomas Schultze-Westrum
ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ
ET IN ARCADIA EGO, 75΄ - Αλέξανδρος Παπαηλιού
ΤΟ ΕΣΧΑΤΟ ΣΗΜΕΙΟ: Η ΙΔΙΩΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (THE BOTTOM LINE - PRIVATIZING THE WORLD ), 63' - Carole Poliquin
ΜΠΡΟΝΤΓΟΥΑΙΗ. ΜΑΥΡΗ ΘΑΛΑΣΣΑ (BROADWAY. BLACK SEA (Brodwey. Chernoye Morye) , 78' - Vitalij Manskij
ΟΙ ΛΑΘΡΕΠΙΒΑΤΕΣ (CATCHING OUT), 80' - Sarah George
ΚΑΤΣΑΡΙΔΕΣ ΚΟΚΤΕΙΛ (COCKROACH COCKTAIL), 67' - Brigitte Krause
WINDOW OF THE SOUL, 73' - Joao Jardim, Walter Carvalho
Η ΦΩΝΗ ΤΗΣ ΛΙΟΥΝΤΜΙΛΑ (THE VOICE OF LJUDMILA), 75' - Gunnar Bergdahl
ΜΗΤΕΡΕΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ (MOTHERS OF LIFE), 74' - Anastasia Lapsui, Markku Lehmuskallio
ΠΟΤΑΜΟΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙΡΡΟΙΕΣ (RIVERS AND TIDES), 91' - Thomas Riedelsheimer
ΤΑ ΛΟΥΤΡΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΡΕΥΣΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (THE BATHS OF THIS FLOATING WORLD), 76' - Malek Bensmail
ΧΡΙΣΜΑ (MURON), 90' - Nigol Bezjian
ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ (TWO YEARS LATER), 64' - Agnes Varda
ΟΙ ΝΑΥΑΓΟΙ ΤΗΣ ΚΟΥΒΑΣ (CUBAN RAFTERS), 120' - Carles Borsch, Josep M. Domenech
ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ ΤΟΥ ΙΣΧΥΡΟΥ (CUBAN RAFTERS), 84' - Patric Jean
ΤΟΝΓΚ ΤΑΝΑ - Ο ΧΑΜΕΝΟΣ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ (TONG TANA - THE LOST PARADISE), 72' - Jan Roed, Erik Pauser, Bjorn Cederberg
Ο ΧΟΡΟΣ ΤΩΝ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΔΩΝ, 60' - Βασίλης Βασιλειάδης
ΔΥΤΕΣ ΤΟΥ ΓΑΛΑΖΙΟΥ, 75΄ - Δημήτρης Αναγνωστόπουλος
ΛΑΜΨΗ, 81΄ - Art Jones
ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ
ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΕΚΤΑΡΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ (A MILLION ACRES A YEAR), 52' - Frank Rijavec
ΟΝΕΙΡΕΥΟΝΤΑΙ ΤΑ ΖΩΑ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΗΛΙΚΙΑ; (DO ANIMALS DREAM OF THEIR CHILDHOOD?), 46' - Γεώργιος Αγγελούδης
ΚΥΝΗΓΟΙ ΠΙΘΗΚΩΝ (APE HUNTERS), 58΄30'' - Jeremy Bristow
ΚΛΑΨΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (CRY FOR ARGENTINA), 48΄ - Angus Macqueen
ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΣΤΙΣ ΦΥΤΕΙΕΣ ΤΗΣ ΜΠΑΝΑΝΑΣ (WOMEN OF THE BANANA GROVES), 52' - Luis Miranda
ΠΟΥΛΙ (BIRD), 10' - Harri Larjosto
Ο ΓΙΟΣ ΜΑΣ Ο ΚΑΡΛΟ (OUR SON CARLO), 50' - Βασίλης Κατσίκης
ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΟΓΑ ΠΟΥ ΧΟΡΕΥΟΥΝ (THE GIRL AND THE DANCING HORSES), 15' - Δημήτρης Σπύρου
ΑΠΟΔΟΜΩΝΤΑΣ ΤΟ ΔΕΙΠΝΟ (DECONSTRUCTING SUPPER), 48' - Marianne Kaplan
ΕΡΗΜΟ ΝΗΣΙ (DESERT ISLAND), 44' - Magda Augusteijn
ΕΛΑΙΑ ΚΑΛΛΙΣΤΕΦΑΝΟΣ, 18' - Νικολέττα Γουλή
EPILOG FOR A NEW START, 28' - Αγγελική Γιαννακοπούλου
ΣΑΝ ΑΠΟΛΙΘΩΜΑΤΑ (LIKE FOSSILS), 52' - Luca Pastore
Η ΜΑΧΗ ΤΟΥ ΓΑΓΓΗ (THE BATTLE OF THE GANGES ), 52' - Daniel Whistler
ΓΙΑΛΟΒΑ - ΜΙΑ ΣΤΑΣΗ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥΣ (GIALOVA – A STOP IN THEIR JOURNEY), 20' - Άρης Βιτάλης
ΠΛΑΤΕΙΑ ΗΡΩΩΝ (HEROES SQUARE), 38' - Θεόδωρος Καλέσης
ΥΓΡΟΚΟΣΜΟΣ (HYGROCOSMOS), 50' - Γιώργος Φιλιππαίος
THE SERGUEY IVANOV MISSION, 15',07' - Vladimir Perovic
THE KARAKORAM HIGHWAY. ROAD TO GLOBALISATION, 52' - Gabriela Neuhaus, Angelo Scudeletti
LAGOS / KOOLHAAS, 55' - Bregtje van der Haak
ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΙ ΧΩΡΙΚΟΙ - ΤΑΞΙΔΙΑ (THE LAST PEASANTS - JOURNEYS), 50' - Angus Macqueen
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΙΟΝΤΑΡΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ; (ARE THERE ANY LIONS IN GREECE?), 56' - Ιρίνα Μπόικο
ΓΥΡΙΖΟΝΤΑΣ ΣΠΙΤΙ (RETURNING HOME), 45' - Andy Abrahams Wilson
ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ (SOLAR HOUSES), 27' - Άγγελος Κοβότσος, Πάνος Κέκας
TATA, 52' - Boris Van Gils, Lucille Reyboz
ΧΑΜΕΝΕΣ ΔΙΑΘΗΚΕΣ (LOST TESTAMENTS), 32' - Γιάννης Λάμπρου
ΠΡΑΓΜΑΤΑ (LOST TESTAMENTS), 1΄30’’ - Harri Larjosto
ΑΝΕΜΟΣ ΚΑΙ ΠΕΤΡΑ (WIND AND STONE), 27' - Robert Wyatt
ΚΝΟΡ, 110 ΚΙΛΑ ΣΕ 25 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ (KNOR, 110 KILOS IN 25 WEEKS), 45' - Machteld Detmers
ΔΕΝΤΡΑ, 52' - Sophie Bruneau-Roudil, Marc-Antoine Roudil
ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΑΓΩΝΙΣΜΟΥ
ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΑΛΜΑ (1 GIANT LEAP), 76' - Jamie Catto, Duncan Bridgeman
Ο ΑΛΕΞΕΪ ΚΑΙ Η ΠΗΓΗ (ALEXEI AND THE SPRING), 104' - Seiichi Motohashi
Ο ΜΑΚΡΥΣ ΔΡΟΜΟΣ ΤΟΥ ΓΥΡΙΣΜΟΥ (RABBIT-PROOF FENCE), 94΄ - Phillip Noyce
ΚΙΝΟΥΜΕΝΑ ΣΧΕΔΙΑ
Ιστορίες από την έβδομη φωτιά, 23΄30'' - Gregory Coyes
Ένας κόσμος για τον Τομ , 9' - Jean-Luc Slock με 18 παιδιά ηλικίας 10-13 ετών
Βράχοι, 8΄30'' - Chris Stenner, Heidi Wittlinger, Arvid Uibel
Μουσική για μια κουκουβάγια, 12΄ - Ties Poeth
Σταγόνα βροχής, το νερό είναι μια περιπέτεια – Οι θησαυροί της θάλασσας, 25' - Enrique Uviedo
Χωματερή, 4' - Paul Doppf με μια τάξη μαθητών ηλικίας 8-10 ετών
Αιτίες, 4' - Joe Brumm
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΟ
Αλάτι και αλυκές της Μεσογείου, - Hjalmar Dahm
Χορεύοντας την κίνηση, 30' - Δημήτρης Πέττας, Κατερίνα Τζούβαλη
Η επίθεση των τερμιτών, 39' - Thierry Berrod
Γκάρυ Σνάιντερ – Οικολογία και ποίηση, 28΄ - Θανάσης Παπαθανασίου
Η Maculinea κινδυνεύει – Η προστασία των υγρότοπων, 58' - Alain Monclin
Το πάρκο Breggia, 52' - Tony Flaadt
#001, 14' - Gaetan Massaut
Λιμνοθάλασσα Γιάλοβα – Ο φυσικός κόσμος, 11' - Νίκος Σταθογιαννόπουλος
Ιστορίες πελαργών από την Ολλανδία, 26΄ - Jan C. van den Ende
Αντίο, 24΄44'' - Yun Hwang
Μπορούμε να ζήσουμε εδώ;, 30΄ - Sylvaine Dampierre
Τα Κανάρια Νησιά – Το τελευταίο σφύριγμα των ντόπιων, 26' - Petteri Saario
Θάλασσα, πηγή ζωής για το Λίβανο, 80΄ - Ιωάννα Σπυροπούλου
Το μαύρο κύμα, 57' - Stefano Lorenzi, Federico Micali, Teresa Paoli
Ενημερωτικά σποτ για το Διεθνές Έτος Νερού
Το νερό τώρα είναι ανθρώπινο δικαίωμα
Νερό για όλους
Νέος τρόπος σκέψης-Ινδία
Νέος τρόπος σκέψης-Κένυα
, 54' - Παραγωγή: Television Trust for the Environment (TVE)

 

films director country
ecocinema.gr©2003