FILMS 2001  

FILMS 2002  

FILMS 2003  

FILMS 2004  

 

 

FILMS 2003

ANIMATION
Stories from the Seventh Fire, 23΄30'' - Gregory Coyes
The Whistler’s Tale (Un Monde pour Tom), 9' - Jean-Luc Slock with 18 children 10-13 years old
Rocks (Das Rad), 8΄30'' - Chris Stenner, Heidi Wittlinger, Arvid Uibel
Music for an Owl, 12΄ - Ties Poeth
Raindrop, Water Is Adventure – The Treasures of the Sea, 25' - Enrique Uviedo
Scrap Heap (Dechetterie), 4' - Paul Doppf with a class of pupils 8-10 years old
Causes, 4' - Joe Brumm
COMPETITION FEATURE LENGTH FILMS
ET IN ARCADIA EGO, 75΄ - Alexandros Papaeliou
THE BOTTOM LINE - PRIVATIZING THE WORLD (Le Bien Commun: L’ Assaut Final), 63' - Carole Poliquin
BROADWAY. BLACK SEA (Brodwey. Chernoye Morye), 78' - Vitalij Manskij
CATCHING OUT ΟΙ ΛΑΘΡΕΠΙΒΑΤΕΣ , 80' - Sarah George
COCKROACH COCKTAIL, 67' - Brigitte Krause
WINDOW OF THE SOUL (Janela Da Alma), 73' - Joao Jardim, Walter Carvalho
THE VOICE OF LJUDMILA (Ljudmilas Rost), 75' - Gunnar Bergdahl
MOTHERS OF LIFE (Elaman Aidit), 74' - Anastasia Lapsui, Markku Lehmuskallio
RIVERS AND TIDES, 91' - Thomas Riedelsheimer
THE BATHS OF THIS FLOATING WORLD (Plaisirs D’ Eau), 76' - Malek Bensmail
MURON, 90' - Nigol Bezjian
TWO YEARS LATER (Deux Ans Apres), 64' - Agnes Varda
CUBAN RAFTERS (Balseros), 120' - Carles Borsch, Josep M. Domenech
MIGHT IS RIGHT (La Raison Du Plus Fort), 84' - Patric Jean
TONG TANA - THE LOST PARADISE, 72' - Jan Roed, Erik Pauser, Bjorn Cederberg
THE SPONGE DIVERS, 60' - Vassilis Vassiliadis
DIVERS BLUE, 75΄ - Demetres Anagnostopoulos
LUSTRE, 81΄ - Art Jones
COMPETITION SHORT FILMS
A MILLION ACRES A YEAR, 52' - Frank Rijavec
DO ANIMALS DREAM OF THEIR CHILDHOOD?, 46' - George Angeludis
APE HUNTERS, 58΄30'' - Jeremy Bristow
CRY FOR ARGENTINA, 48΄ - Angus Macqueen
WOMEN OF THE BANANA GROVES (Les Femmes des Bananeraies), 52' - Luis Miranda
BIRD (Lintu), 10' - Harri Larjosto
OUR SON CARLO, 50' - Vassilis Katsikis
THE GIRL AND THE DANCING HORSES, 15' - Dimitris Spyrou
DECONSTRUCTING SUPPER, 48' - Marianne Kaplan
DESERT ISLAND (Terug Aan De zee), 44' - Magda Augusteijn
ELAIA KALLISTEFANOS, 18' - Nicoletta Gouli
EPILOG FOR A NEW START, 28' - Ageliki Gianakopoulou
LIKE FOSSILS (Come Fossili Cristallizzati Nel Tempo), 52' - Luca Pastore
THE BATTLE OF THE GANGES, 52' - Daniel Whistler
GIALOVA – A STOP IN THEIR JOURNEY, 20' - Aris Vitalis
HEROES SQUARE, 38' - Theodore Kalessis
HYGROCOSMOS, 50' - Yorgos Filipeos
THE SERGUEY IVANOV MISSION (Misija Sergeja Ivanova), 15',07' - Vladimir Perovic
THE KARAKORAM HIGHWAY. ROAD TO GLOBALISATION, 52' - Gabriela Neuhaus, Angelo Scudeletti
LAGOS / KOOLHAAS, 55' - Bregtje van der Haak
THE LAST PEASANTS - JOURNEYS , 50' - Angus Macqueen
ARE THERE ANY LIONS IN GREECE?, 56' - Irina Boiko
RETURNING HOME, 45' - Andy Abrahams Wilson
SOLAR HOUSES, 27' - Angelos Kovotsos, Panos Kekas
TATA, 52' - Boris Van Gils, Lucille Reyboz
LOST TESTAMENTS, 32' - Yannis Lambrou
THINGS (Tavarat), 1΄30’’ - Harri Larjosto
WIND AND STONE, 27' - Robert Wyatt
KNOR, 110 KILOS IN 25 WEEKS, 45' - Machteld Detmers
TREES (Arbres), 52' - Sophie Bruneau-Roudil, Marc-Antoine Roudil
INFORMATION SECTION
Public Service Announcements for the International Year of Fresh Water
Water Is Now a Human Right
Water For All
Fresh Thinking-India
Fresh Thinking-Kenya
, - Production: Television Trust for the Environment (TVE)
Sea, Source of Life for Lebanon, 30' - Ioanna Spyropoulou
The Black Tide (La Marea Nera), 39' - Stefano Lorenzi, Federico Micali, Teresa Paoli
Gialova Lagoon, 28΄ - Nikos Stathoyannopoulos
Gary Snyder – Ecology and Poetry, 58' - Thanassis Papathanassiou
Termites Attack, 52' - Thierry Berrod
Salt and Salinas in the Mediterranean, 14' - Hjalmar Dahm
Dancing the Motion, 11' - Dimitris Pettas, Katerina Tzouvali
Threats on the Maculinea – Biology of the Conservation Applied to the Wetlands (Menaces sur le Maculinea – La Biologie de la Conservation Appliquee aux Zones Humides), 26΄ - Alain Monclin
The Breggia Park (Il Parco Della Breggia), 24΄44'' - Tony Flaadt
#001, 30΄ - Gaetan Massaut
Stork Stories in the Netherlands (Ooievaars Natuurlijk), 26' - Jan C. van den Ende
Farewell (Jak-Byul), 80΄ - Yun Hwang
Can We Live Here? (Pouvons-Nous Vivre Ici?), 57' - Sylvaine Dampierre
Wild Wild Canary – The Last Whistle of the Guanche, 54' - Petteri Saario
OUT OF COMPETITION
1 GIANT LEAP, 76' - Jamie Catto, Duncan Bridgeman
ALEXEI AND THE SPRING, 104' - Seiichi Motohashi
RABBIT-PROOF FENCE, 94΄ - Phillip Noyce
TRIBUTE TO T. WESTRUM
Green Desert (Der Schatz des Suleiman), 45' - Thomas Schultze-Westrum
River God Acheloos (Acheloos: Zerstoerung einer Flusslandschaft – eine griechische Tragoedie), 55' - Thomas Schultze-Westrum
Coast Of The Monk Seals (Kuste der Moenchsrobben), 45' - Thomas Schultze-Westrum
Waigeo – Island Of The Sorcerers (Waigeo – Insel der Magier), 55' - Thomas Schultze-Westrum

 

films director country
ecocinema.gr©2003